Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    IncomeStatements Variable costing Absorption costing Pearce

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Problem 1

    The Pearce Company had the following actual data for 2008:
    Units of finished goods
    Opening inventory -
    Production 14,000
    Sales 12,500
    Ending inventory 1,500

    The basic production data at standard unit costs for the two years were:

    Direct materials $25
    Direct labor 17
    Variable factory overhead 3
    Standard variable costs per unit $45

    Fixed factory overhead was budgeted at $100,000 per year. The expected volume of production was 15,000 units, so the fixed overhead rate was $100,000 / 15,000 = $6.67 per unit.

    Budgeted sales price was $72 per unit. Selling and administrative expenses were budgeted at variable, $8.50 per unit sold; and fixed, $82,000 per year.
    Assume that there were absolutely no variances from any standard variable costs or budgeted selling prices or budgeted fixed costs in 2008.

    There is no beginning or ending inventories of work in process.

    Required:

    1. For 2008, 1) prepare an income statements based on standard variable (direct) costing, and 2) an income statement based on standard absorption costing. (Prepare your statements in Excel -- show your work.)

    2. Explain why operating income differs between variable costing and absorption costing. Be specific.

    Problem 2

    Morrison Sanitation provides cleaning services for a variety of clients. The company has two producing departments, Government and Commercial, and two service departments, Personnel and Administrative. The company has decided to allocate all service department costs to the producing departments--Personnel on the basis of number of employees, and Administrative on the basis of direct department costs. The budget for 2008 shows:

    Personnel Administrative Government Commercial
    Direct department costs $100,000 $120,000 $300,000 $420,000
    Number of employees 7 13 38 26
    Direct-labor hours 28,000 50,000
    Square feet cleaned 4,800,000 10,500,000

    Required: Using an Excel spreadsheet (See formatting requirements for Excel file.)

    1. Allocate service department costs using the direct method.

    2. Allocate service department costs using the step-down method. Personnel costs should be allocated first.

    3. Suppose the company prices by the hour in the Government Department and by the square foot cleaned in Commercial. Using the results of the step-down allocations in Requirement 2,

    a. Compute the cost of providing one direct-labor hour of service in the Government Department.
    b. Compute the cost of cleaning one square foot of space in the Commercial Department.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 10, 2019, 3:10 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/financial-statements/incomestatements-variable-costing-absorption-costing-pearce-409639

    Solution Preview

    Your tutorial is in Excel (attached) and shows you the variable costing and ...

    Solution Summary

    Your tutorial is in Excel (attached) and shows you the variable costing and absorption costing computations in both reporting formats -- contribution margin format and gross profit format. There is a report reconciling the profit difference. The profit difference arises from two sources and these are explained.

    $2.19