Purchase Solution

break-even in widgets and dollars

Not what you're looking for?

Ask Custom Question

You own a company that manufactures and sells widgets. Your sales for last year were $100,000. Each widget sells for $8.50. The cost of material for each widget is $4.00 and last years labor cost was $285,000.00. The fixed costs for the operation are $185,000. What is the break-even in widgets and dollars.

Purchase this Solution

Solution Summary

The break-even in widgets and dollars is determined.

Solution Preview

If we divide $100,000 sales by 8.5 we get the number of widgets sold = 11764.70 and if we assume the labor cost to be variable we get a per widget ...

Purchase this Solution


Free BrainMass Quizzes
Production and cost theory

Understanding production and cost phenomena will permit firms to make wise decisions concerning output volume.

Operations Management

This quiz tests a student's knowledge about Operations Management

Understanding Management

This quiz will help you understand the dimensions of employee diversity as well as how to manage a culturally diverse workforce.

Business Processes

This quiz is intended to help business students better understand business processes, including those related to manufacturing and marketing. The questions focus on terms used to describe business processes and marketing activities.

Basics of corporate finance

These questions will test you on your knowledge of finance.