Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Calculating the Net Present Value of Education

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Diane has just 18 and also completed high school and is wondering about the value of a college education. She is pretty good with numbers, and driven by financial considerations only, so she sits down to calculate whether it is worth the large sum of money. She knows that her first year tuition will be $12,000, due at the beginning of the year (that is, right away). Based on historical trends she estimates that tuition will raise at 6% per year for the 4 years she is in school. She also estimates that her living expense above and beyond tuition will be $8,000 per year (assume this occurs at the end of the year) for the first year and will increase $500 each year thereafter to keep up with inflation. She does not plan to work at all while attending school. Where she to forgo college she would be able to make $25,000 per year out of high school and expects that to grow 3% annually. With the college degree, she estimates that she will earn $45,000/year out of college, again with annual 3% increases in salary. Either way, she plans to work until 60 (she begins college right away). The interest/discount rate is 6%. What is the NPV of her college education? (Note: All cash flows except tuition payments occur at the end of the year.

    © BrainMass Inc. brainmass.com April 4, 2020, 12:19 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/capital-budgeting/calculating-net-present-value-education-548581

    Solution Preview

    1st year Tuition = $12,000
    2nd year Tuition = $12,000 X .06 = 720 , 12000 + 720 = $12720
    3rd year Tuition = $12720 X 0.06 = 763.2 , 12720 + 763.2 = $13483
    4th year Tuition = $13483 X 0.06 = 809, 13483 + 809 = $14292

    Total tuition = $12,000 + $12720 + $13483 + $14292 = $52,495

    Living expenses

    1st year = $8000
    2nd year = 8000 + 500 = $8500
    3rd year = 8500 + 500 = $9000
    4th year = 9000 + 500 = $9500

    Total living expenses = $35000

    Her total investments for college ...

    Solution Summary

    The expert calculates the net present value of education.

    $2.19

    ADVERTISEMENT