Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Buy or Make Decision

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Company A uses 12,000 units of a product in production each year. Presently, this component is purchased from an outside supplier at $9.50 per unit. There has been idle capacity in the factory that could be utilized to make this product. The costs associated with manufacturing the product internally rather than buying it from the outside supplier are...

    Direct materials $3/unit
    Direct Labor $3 /unit
    Variable Overhead $2 /unit
    Fixed Overhead (based on production of 8,000 units per month) $2 /unit
    Annual salary if hiring a new supervisor to oversee this production $12,000

    1. Assuming other things stay the same, at what price per unit from the outside supplier would the company be indifferent (on economic grounds) to buying or making the product?

    2. If the company chooses to make the component instead of buying it from an outside supplier, what would be the changes in the company's net income per year?

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 3:25 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/buy-make-decision-514786

    Attachments

    Solution Preview

    Company A uses 12,000 units of a product in production each year. Presently, this component is purchased from an outside supplier at $9.50 per unit. There has been idle capacity in the factory that could be utilized to make this product. The costs associated with manufacturing the product internally rather than ...

    Solution Summary

    A buy or make decision for product production is determined. The cost associated with manufacturing the product internally rather than buying it from the outside supplier is determined.

    $2.19

    ADVERTISEMENT