Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Direct-material price and quantity variances

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Provide steps to complete the problem:

    During April, Dryden Company's material purchased amounted to 6,500 pounds at a price of $7.40 per pound. Actual costs incurred in the production of 2,000 units were as follows.
    Direct Labor: $118,035 ($18.30 per hour)
    Direct material: $31,820 ($7.40 per hour)

    The standards for one unit of Dryden Company's products are as follows:
    Direct Labor Direct material:
    Quantity, 3 hours per unit Quantity, 2 pounds per unit
    Rate, 18.00 per hour Price, 7.20 per pound

    Compute the direct-material price and quantity variances and the direct-labor rate and efficiency variances. Indicate whether each variance is favorable or unfavorable.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 1:32 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/406520

    Solution Summary

    Your computations are done in a diagram in Excel so you have a template for future problems.

    $2.19

    ADVERTISEMENT