Explore BrainMass
Share

Cost of one unit

This content was STOLEN from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

Rollo Enterprises recorded the following activity in work-in-process inventory for September.

Direct Labor - $15,000
Direct Materials - $10,000
Factory supervisor's salary, September - 3000
Indirect Materials - 7,000
Factory utilities - 500

1,000 units were started and completed during the month.

A. computer the amount of manufacturing overhead incurred for the month.
B. Assume all costs are actual. Using actual costing, calculate the cost of one unit.

Hello I have just started this class and I am having alot of difficulty on this problem. I would like to know how to calc. the above listed into the questions A and B. Your help is greatly appreciated thanks.

© BrainMass Inc. brainmass.com December 20, 2018, 3:10 am ad1c9bdddf
https://brainmass.com/economics/labour-economics/cost-of-one-unit-246953

Solution Preview

Rollo Enterprises recorded the following activity in work-in-process inventory for September.

Direct Labor - $15,000
Direct Materials - $10,000
Factory supervisor's salary, September - ...

Solution Summary

Response provides the steps to compute the cost of one unit

$2.19