Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Process costing

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    JIT manufacturing and process costing, ABC

    Iceland Company uses JIT manufacturing; several manufacturing cells are set up within one of its factories. One of the cells makes space heaters; the cost of production for the month of March is as follows:

    Cell labor $ 20,000
    Direct materials 50,000
    Overhead 40,000
    Total $110,000
    During the March, 10,000 space heaters were produced and sold.

    1. Explain why process costing can be used for computing the cost of production for space heaters
    2. Calculate the cost per unit for a space heater

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 12:57 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/business-management/calculating-manufacturing-process-cost-iceland-company-example-369840

    Solution Preview

    1. Explain why process costing can be used for computing the cost of production for space heaters:

    Process costing is used when products are produced in large volume and are homogenous so that each unit ...

    Solution Summary

    The solution explains the use of process costing and calculation of cost per unit.

    $2.19

    ADVERTISEMENT