Share
Explore BrainMass

Cost-Benefit Analysis - Linear Equations

In a college Residence A there are 320 students. In Residence A there are 1720 canned drinks consumed per week. In another residence, Residence B, there are 260 students who consume 1480 canned drinks per week.
a.Calculate the linear function (equation) if drink consumption is a linear function of the number of students.
b.Calculate the number of canned drinks required to stock Residence C per week knowing that the number of students in Residence C is 600.

The XYZ Company can sell 10,000 units of steel for $500,000. The cost of these units is $600,000. The company can sell 25,000 units for $1,250,000 and these cost $1,050,000. Assuming there is a linear relationship between these variables:
a.Find the revenue, cost and profit functions.
b.Find the breakeven point and graph the revenue and cost functions for 0 ≤ X ≤ 30000.

An auto parts company requires a large number of gaskets which they currently buy for .50 each. A recent feasibility study has indicated that if they produced them internally, their annual fixed costs (loan payments on equipment, equipment maintenance, etc.) would total $10,000 and the material and labour costs would be .40 per gasket.
a.They currently require 70,000 gaskets per year. Should they begin to produce their own gaskets? Explain.
b.They estimate their gasket requirements will increase by 10,000 a year. In how much time will it become profitable to manufacture the gaskets internally assuming that the costs remain the same.

Solution Summary

Complete, Neat and Step-by-step Solutions to the first three questions are provided in the attached Excel file.

$2.19