Explore BrainMass
Share

Flickering Figurines (Cost per EUP; weighted average)

This content was STOLEN from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

(Cost Per EUP; weighted average) Flickering Figurines manufactures wax figurines. In October 2003, company production is 26,800 equivalent units for direct materials, 24,400 equivalent units for labor, and 21,000 equivalent units for overhead. During October, direct material, conversion, and overhead costs incurred are as follows:
- Direct Material= $78,880
- Conversion= $122,400
- Overhead= 42,600

Beginning inventory costs for October were $14,920 for direct material, $36,200 for labor, and $9,900 for overhead. What is the weighted average cost per equivalent unit for the cost components for October?

© BrainMass Inc. brainmass.com October 25, 2018, 7:12 am ad1c9bdddf
https://brainmass.com/business/weighted-average-cost-of-capital/flickering-figurines-cost-per-eup-weighted-average-494792

Solution Summary

Your tutorial is attached with instructional guidance.

$2.19