Share
Explore BrainMass

Rates and Unite Prices (Basic Mathematics)

Describe a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulty understanding these concepts. Include an example of your own to explain the solution process.

Solution Preview

A rate is a ratio that is used to compare different kinds of quantities.
A unit rate describes how many units of the first type of quantity corresponds to one unit of the second type of quantity.
The unit rate "miles per hour" gives distance (first quantity) traveled per unit of time (second quantity).

Some common unit rates are miles (or kilometers) per hour, cost per item, earnings per week, etc. In each case the first quantity is related to 1 unit of the second quantity.

A unit price is a rate comparing the price of an item to its unit of measure.

Problems using this type of rate can be solved using a proportion, or a formula.

Rate is a ...

Solution Summary

The solution describes a simple process for using rates and unit prices that might help someone who is having difficulties understanding these concepts. An explain is included.

$2.19