Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Managerial Accounting

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Costs can be classified into two categories, fixed and variable costs. These costs behave differently based on the level of sales volumes. Suppose we are running a restaurant and have identified certain costs along with the number of annual units sold of 1000.

    Item: Raw Materials (cost for hamburgers)
    Total Annual Cost: 650
    Item: Building Rent
    Total Annual Cost: 9000
    Identify which cost item above is fixed and variable and why? What is the cost per unit of each? Suppose we increased our sales volume to 6000 units and then to 8000 units the following year (and are still within the relevant range), what would be the total annual cost and unit cost of fixed and variable costs?

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 12:02 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/business-math/managerial-accounting-314929

    Solution Preview

    Raw Materials (cost for Hamburgers) is variable cost with a per unit cost of 650/1000 = $0.65. The cost is variable because the cost will increase if you sell more units. This is because more patties will be required, more buns will be ...

    Solution Summary

    The solution goes into a great amount of detail regarding the question being asked. Step by step explanation is provided for each part of the question which makes it very easy to follow along for anyone with just a basic understanding of the concepts. Overall, an excellent response to the question being asked.

    $2.19

    ADVERTISEMENT