Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Unit cost per tax return

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    33. Which is TRUE about services?
    a. Services can never be homogeneous and repetitively produced.
    b. Some services may require that a sequence of uniform processes be performed.
    c. Services cannot have work-in-process inventories.
    d. All services require job-order costing.

    34. Bill Berry, CPA, prepares tax returns. The production costs and the number of tax returns prepared for the month of August are as follows:
    Direct materials $ 100
    CPA staff salaries 2,000
    Overhead 900
    Total $3,000
    Number of tax returns 200
    What is the unit cost per tax return?
    a. $0.50
    b. $10.00
    c. $4.50
    d. $15.00

    43. Which of the following would be the most appropriate base for allocating the costs of the housekeeping department?
    a. machine hours
    b. direct labor hours
    c. number of employees
    d. square feet

    49. Which of the following is NOT a major objective of allocation as identified by the IMA?
    a. to value inventory
    b. to obtain a mutually agreeable price
    c. to compute product-line profitability
    d. to detect fraud

    50. The major objective(s) of allocations are
    a. to motivate managers.
    b. to compute product line profitability.
    c. to value inventory.
    d. all of the above.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 10:14 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/business-management/unit-cost-per-tax-return-221789

    Solution Preview

    33. Which is TRUE about services?
    c. Services cannot have work-in-process inventories.

    34. Bill Berry, CPA, prepares tax returns. The production costs and the number of tax returns prepared for the month of August are as follows:
    Direct materials ...

    Solution Summary

    Response provides the steps to calculate the unit cost per tax return

    $2.19

    ADVERTISEMENT