Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Accept the special order

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    1. Ellis Quilting company makes blankets that it markets through a variety of departments stores. Problem: 13-23 Effects of order quality on special order decision
    Ellis Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 1,000 units. Ellis made 20,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarized here.
    Material cost ($25 per unit x 20,000) $ 500,000
    Labor cost ($22 per unit x 20,000) 440,000
    Manufacturing supplies ($2 x 20,000) 40,000
    Batch-level costs (20 batches at $4,000 per batch) 80,000
    Product-level costs 160,000
    Facility-level costs 290,000
    Total costs $1,510,000
    Cost per unit = $1,510,000/20,000 = $75.50

    Required:
    1. Kent Motels has offered to buy a batch of 500 blankets for $56 each. Ellis's normal selling price is $90 per unit. Based on the preceding quantitative data, should Ellis accept the special order? Support your answer with appropriate computations.
    2. Would your answer to Requirements a change if Kent offered to buy a batch of 1,000 blankets for $56 per unity? Support your answer with appropriate computations.
    3. Describe the qualitative factors that Ellis Quilting Company should consider before accepting a special order to sell blankets to Kent Motels.

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 2:53 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/business-management/accept-the-special-order-485768

    Solution Preview

    1. Ellis Quilting company makes blankets that it markets through a variety of departments stores. Problem: 13-23 Effects of order quality on special order decision
    Ellis Quilting Company makes blankets that it markets through a variety of department stores. It makes the blankets in batches of 1,000 units. Ellis made 20,000 blankets during the prior accounting period. The cost of producing the blankets is summarized here.
    Material cost ($25 per unit x 20,000) $ 500,000
    Labor cost ($22 per unit x 20,000) 440,000
    Manufacturing supplies ($2 x 20,000) ...

    Solution Summary

    Solution helps in deciding about the acceptance of the special order.

    $2.19

    ADVERTISEMENT