Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Computation of Net Operating profit after taxes

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    1. Using the HP income statement on P85,
    a. Compute NOPAT for 2004 (4).

    NOPAT=Operating Income - Tax
    For Year 2004
    NOPAT = $4,227-$699 = $3,528 million

    2. Referring to HP's balance sheet (p 86),
    a. Compute HP's net operating assets (NOA) and net financial obligations (NFO) for 2004. (Hint: the computation is simpler if you utilize NOA = NFO + SE ).

    Total Current Assets = 42901
    Non Interest Bearing Current Liabilities=28588-2511=26077
    Net Current Assets = 42901-26077= 16824
    Non-Current Assets = 6649+6657+15828+4103=33237
    Total Net Operating Assets = 33237+16824=50061

    Check: Debt and other liabilities =2511+4623+5363=12497
    Shareholder's equity = 37564

    NOA=Shareholder's equity + Debt and Liabilities

    b. Using your answer to part 2a, together with your answer to problem 1a, perform a level 1 disaggregation of return on equity (ROE) for 2004 into its operating and non operating components using year-end balances rather than averages. (Hint: the computation is simpler if you utilize NFE = NOPAT - net income).

    ROE= Net Income / Shareholders Equity=3497/37564 =9.31%
    RNOA=NOPAT/NOA = 3528/50061=7.05%
    NFE=NOPAT-Net Income = 3528-3497=31
    FLEV=Net Financial Obligations / Equity = 12497/37564=0.33
    Net Financial Rate= NFE/Net Financial Obligations=31/12497=0.25%
    Spread = RNOA-Net Financial Rate=7.05-0.25=6.80%
    Return on non-operating component = Financial Leverage*Spread
    =6.80%*0.33=2.26%

    Hence ROE(9.31%)=RONA(7.05%) + Return on non-operating component (2.26%)

    c. Further disaggregate RNOA into its level 2 margin and turnover components using 2004 year-end balances rather than averages.
    ---

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 5:16 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/black-scholes-model/computation-of-net-operating-profit-after-taxes-52553

    Attachments

    Solution Preview

    1. Using the HP income statement on P85,
    a. Compute NOPAT for 2004 (4).

    NOPAT=Operating Income - Tax
    For Year 2004
    NOPAT = $4,227-$699 = $3,528 million

    My comment
    NOPAT = Operating Income x (1 - Tax Rate)

    NOPAT is a more accurate look at operating efficiency for leveraged companies. It does not include the tax savings many companies get because they have existing debt.
    The above calculations are correct.

    2. Referring to HP's balance sheet (p 86),
    a. Compute HP's net operating assets (NOA) and net financial obligations (NFO) for ...

    Solution Summary

    This explains the computation of net operating after taxes, return on net operating after taxes.

    $2.19