Explore BrainMass

Explore BrainMass

    unit cost

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    See attached file for template.

    Sammy Company manufactures and sells one product. The following information pertains to each of the company's first two years of operations:

    Variable costs per unit:
    Manufacturing:
    Direct materials $ 20
    Direct labor $ 12
    Variable manufacturing overhead $ 4
    Variable selling and administrative $ 3
    Fixed costs per year:
    Fixed manufacturing overhead $ 200,000
    Fixed selling and administrative expenses $ 80,000
    ________________________________________

    During its first year of operations, Sammy produced 50,000 units and sold 40,000 units. During its second year of operations, it produced 40,000 units and sold 50,000 units. The selling price of the company's product is $50 per unit.

    1. Assume the company uses variable costing:

    a. Compute the unit product cost for year 1 and year 2. (Omit the "$" sign in your response.)

    Year 1 Year 2
    Unit product cost $
    $

    ________________________________________

    b. Prepare an income statement for year 1 and year 2. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)

    Year 1 Year 2
    $
    $

    ________________________________________ ________________________________________
    Variable expenses:

    ________________________________________ ________________________________________
    Total variable expenses
    ________________________________________ ________________________________________

    ________________________________________ ________________________________________
    Fixed expenses:

    ________________________________________ ________________________________________
    Total fixed expenses

    2. Assume the company uses absorption costing:

    a. Compute the unit product cost for year 1 and year 2. (Omit the "$" sign in your response.)

    Year 1 Year 2
    Unit product cost $
    $

    ________________________________________

    b. Prepare an income statement for year 1 and year 2. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)

    Year 1 Year 2
    $

    3. Reconcile the difference between variable costing and absorption costing net operating income in year 1 and year 2. (Input all amounts as positive values except losses which should be indicated by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)

    Year 1 Year 2
    Variable costing net operating income (loss) $
    $

    ________________________________________ ________________________________________
    Absorption costing net operating income $
    $

    ________________________________________________________________________________

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 1:38 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/unit-cost-411412

    Attachments

    Solution Summary

    Solution discusses unit cost

    $2.19

    ADVERTISEMENT