Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Standard versus actual costs

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    This is a problem from my management accounting homework. I don't am confused b/c there is so much information missing from the problem...but then, they wouldn't leave out information that we need, so I know I am wrong in what I am starting to do...

    The question is...for each of the following 2 jobs making 2 different products, I am supposed to determine the

    the missing information (a) and (b)
    but there is other information missing as well, this is the chart:

    Item Job 321 / Job 322
    Units Produced 200 / ?
    Standards per unit:
    Material quantity 5 lbs / ?
    Material price $2 per lb / $3 per lb
    Labor Hours 2 hrs. / 3 hrs.
    Labor rate $15 per hr / $12 per hour
    Actual Consumption:
    Material quantity (a) / 1,000 lbs
    Material cost $2,000 / ?
    Labor hours (b) / ?
    Labor cost ? / $5,800
    Variance:
    Material quantity ? / $100 F
    Material price $50 U / $500 F
    Labor hours $100 F / $50 U
    Labor rate $ 60 U / $200 F

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 6:04 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/standard-versus-actual-costs-46583
    $2.19

    ADVERTISEMENT