Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Production Cost Per Unit using Absorption Costing

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Reject Corporation reports the following information regarding its production costs.

    Compute its production cost per unit under absorption costing.

    Direct Materials............ $10 per unit
    Direct Labor................... $20 per unit

    Overhead costs for the year

    Variable overhead........ $10 per unit

    Fixed overhead.............. $ 160,000

    units produced................... 20,000 units

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 4, 2020, 2:27 am ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/production-cost-per-unit-absorption-costing-458801

    Solution Summary

    Your computations and tutorial remarks are in the attached Excel file.

    $2.19

    ADVERTISEMENT