Explore BrainMass

Olivo Company: use equation method to calculate sales in uni

Olivo Company manufactures products that it sells for $33 each. Variable costs are $22 per unit, and annual fixed costs are $454,900.

Use the EQUATION METHOD to calculate the sales in units that will result in a $28,000 profit.

(selling price/unit) x (# of units) = (variable rate/unit) x (# of units) + total fixed costs + desired level of profit.