Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Activity Based Costing and Special Order

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    #1. Widgets Incorporated produces 2 types of widgets: the Basic Widget and the Delux Widget. The company has recently adopted an activity based costing (ABC) system with the following activities and cost drivers related to overhead costs.

    Activity Total Costs Cost Driver Units of Cost Driver
    Material ordering $400,000 # of purchase orders 8,000
    Material inspection $150,000 # of receiving reports 6,000
    Equipment setup $250,000 # of setups 2,000
    Quality Control $300,000 # of inspections 10,000
    Total overhead $1,100,000
    Below is specific cost information for the Basic Widget and the Deluxe Widget.

    Cost Driver Basic Widget Deluxe Widget
    Purchase orders 3,500 4,500
    Receiving reports 2,800 3,200
    Setups 950 1050
    Inspections 4,100 5,900

    Other information:

    Direct Materials $400,000 $500,000
    Direct Labor $240,000 $260,000
    Direct Labor Hours 80,000 120,000

    1. What is the cost per unit for each of the following cost drivers?

    a. Purchase orders
    b. Receiving reports
    c. Setups
    d. Inspections

    2. Using activity based costing, what are the total overhead costs assigned to the Basic Widget?

    3. Using activity based costing, what are the total overhead costs assigned to the Basic Widget?

    4. Using a traditional costing system that assigns overhead based on direct labor hours, what are the total overhead costs assigned to the Basic Widget?

    5. Using a traditional costing system that assigns overhead based on direct labor hours, what are the total overhead costs assigned to the Delux Widget

    #2. The Tie Company manufactures ties. When 18,000 ties are produced, the costs per unit are:

    Direct Materials $0.60
    Direct Labor $3.00
    Variable Overhead $1.20
    Fixed Overhead $1.60
    Variable Selling Expenses $0.80
    Fixed Selling Expenses $1.10
    Total $8.30

    The ties normally sell for $13 each, however, the Tie Company has received a special order for 2,000 ties at $6.00 per tie. Assume the Tie Company has excess capacity.

    1. By how much would operating income change if the Tie Company accepted the special order?

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 6:26 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/activity-based-costing-and-special-order-60723

    Solution Summary

    The solution has 2 problems. One dealing with the use of activity based costing for cost allocation and the second one relating to special order

    $2.19

    ADVERTISEMENT