Explore BrainMass
Share

Calculating Cost/Gallon

This content was STOLEN from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

Question: If kerosene costs 130 passi per liter, and one dollar buys 227, what is its cost in dollars per gallon? [1.00 gallon = 3.79 liters]
a. $2.17 per gallon
b. $6.62 per gallon
c. 15 cents per gallon
d. 46 cents per gallon

© BrainMass Inc. brainmass.com October 24, 2018, 6:31 pm ad1c9bdddf
https://brainmass.com/physics/units/42690

Solution Preview

Hello and thank you for posting your question to Brainmass.

When converting units, we multiply our original unit with 1's as many times as necessary.

However, since we have equivalence between ...

Solution Summary

This solution is comprised of the correct answer to this multiple choice question and provides reasoning as to why this answer is the correct response.

$2.19