Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Calculation of Ending Finished Goods Inventory

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Answer questions on Comparison of Variable Costing and Absorption Costing attached. Please show work.

    Youngstown Manufacturing and Chan Manufacturing Company.

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 10:39 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/economics/production/calculation-ending-finished-goods-inventory-227695

    Attachments

    Solution Preview

    Q1.
    Calculation of Ending finished goods inventory under Absorption costing
    1) Step 1 : We will calculate the Manufacturing costs for the total unit production of 1600 units

    Cost of Goods Sold= Direct Labor + Direct Materials used + Variable manufacturing overhead+Fixed Manufacturing Overhead
    =4200+3500+300+2200
    $10,200.00

    2) Step 2 : Calculate the Ending finished goods inventory
    Cost of 1600 units =$8000 (As calculated in Step 1)
    Cost per unit= 10200/1600=$6.38 per unit

    Cost of ending inventory of 200 ...

    Solution Summary

    Response provides the steps of calculation of ending finished goods inventory under absorption costing.

    $2.19