Explore BrainMass
Share

incremental profit and selling price of cost per unit

This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

Incremental Costs. Fluff Rite, Inc., manufactures stove top popcorn poppers that it sells to distributors, who then customize and distribute the products to retailers as house-brand poppers. The yearly volume of output is 100,000 units. The selling price and cost per unit are shown below:

Selling price $20
Costs:
Direct material $2
Direct labor 5
Variable overhead 2
Variable selling expenses 3
Fixed selling expenses 1 13
Unit profit before tax $ 7

Management is evaluating the alternative of performing the necessary customizing to allow Fluff Rite to sell its output directly to retailers for $26 per unit. Although no added investment is required in productive facilities, additional processing costs are estimated as:

Direct labor $2 per unit
Variable overhead $1 per unit
Variable selling expenses $1 per unit
Fixed selling expenses $50,000 per year

A. Calculate the incremental profit Fluff Rite would earn by customizing its poppers and marketing directly to retailers.

© BrainMass Inc. brainmass.com March 21, 2019, 9:08 pm ad1c9bdddf
https://brainmass.com/economics/labour-economics/incremental-profit-selling-price-cost-per-unit-363081

Solution Preview

A. Calculate the incremental profit Fluff Rite would earn by customizing its poppers and marketing ...

Solution Summary

This posting offers help with calculating incremental profit.

$2.19