Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Product Costing

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Wakefield, Inc., offers a CPA review course in cities throughout the eastern United States. Wakefield hires local CPA's to do the teaching. Each instructor is paid $120 an hour to teach the course; a course consists of 12 weeks of instruction with sessions taking place 4 evenings a week for 2 hours at each session. The other instruction costs to Wakefield are to pay for hotel conference rooms to host the course. Generally, Wakefield pays the hotel $625 per evening to rent a conference room. Also, tuition for the course includes all course materials, which cost the company $180 for each student.

    1. What is the product cost of providing one evening of instruction for all students?
    2. What is the product cost of training a student over the entire course (there are 75 students in this particular course)?
    3. Assuming that Wakefield charges each student $1,200 for the course, how many students would be required to break even on this course?

    © BrainMass Inc. brainmass.com October 9, 2019, 8:52 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/economics/break-even-analysis/product-costing-165217

    Solution Preview

    Hi,

    Please see response to your posting as given below.
    Data:
    Instructor charges $120 per hour
    Conference room charge $625 per evening
    Course material $180 per student
    Price $1,200 per studeent
    Course duration 12 weeks
    Per evening duration 2 hours
    Per week course days 4 days

    1. What is the product cost of providing one evening of instruction for all students?
    One evening duration is 2 hours, product would include instructor charges, conference room rent and course material.
    Instructor charges = 2 hours*per hour charge ...

    Solution Summary

    Solution contains calculations of product cost of providing one evening of instruction for all students and training a student over the entire course.

    $2.19