Explore BrainMass

Variable and Fixed Costs.

Express Company has the capacity to produce 100,000 juicers per month. They are currently producing and selling 80,000 juicers. The cost of producing 80,000 juicers is $1,200,000 (800,000 variable and $400,000 fixed). The juicers are normally sold directly to retailers at @ $25 each. Express has an offer from Apple Company (foreign wholesaler) to purchase an additional 10,000 juicers at $14 each. Acceptance of this offer would not affect normal sales. If the offer is rejected the vacant factory space could be rented out to produce rent revenue for Express Company of $18,000. If the special order is accepted, by how much would net income increase or decrease?

Solution Preview

Variable cost of producing juicer = 800,000/80,000=$10 per unit
Selling price under special order = $14
The ...

Solution Summary

Variable and fixed costs are discussed.