Explore BrainMass

Explore BrainMass

    PeeWee Company Variable Costing

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Last month, PeeWee Company manufactured 20,000 units and sold 18,000 of these units at a price of $8.00 per unit. Manufacturing costs consisted of direct labor, $30,000; direct materials, $32,000; variable manufacturing overhead, $3,600; fixed manufacturing overhead, $21,600. Selling and administrative costs totaled $24,000.

    What is PeeWee's net income using variable costing?

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 11:04 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/peewee-company-variable-costing-262044

    Solution Preview

    Variable Costing
    Last month, PeeWee Company manufactured 20,000 units and sold 18,000 of these units at a price of $8.00 per unit. Manufacturing costs consisted of direct labor, $30,000; direct materials, $32,000; variable manufacturing overhead, $3,600; fixed manufacturing overhead, $21,600. Selling and ...

    Solution Summary

    This solution is comprised of a detailed explanation to answer what is PeeWee's net income using variable costing. 158 words with data displayed.

    $2.19

    ADVERTISEMENT