Explore BrainMass
Share

Explore BrainMass

    Industries Inc. ABC

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    See Excel attached

    Part 1
    Industries Inc. manufactures 2 products: A and B. A review of the company's accounting records revealed the following per-unit costs and production volume:
    Product A Product B
    Production volume(units) 2000 4000
    Direct labor hours used 2 3

    Direct material cost per unit $40 $60

    Direct Labor cost: $12 per hour
    2 hours at $12 $24
    3 hours at $12 $36

    Manufacturing overhead
    2 hours at $100 $200
    3 hours at $100 $300

    Manufacturing overhead is budgeted at : $1,600,000

    Required:
    a. Using direct labor hours as the base for assigning manufacturing overhead cost to products, compute the direct labor needed and the predetermined overhead rate using direct labor hours.
    Hint: the predetermined overhead rate you compute should be $100, since I have given you the answer but I want to make sure you know how to determine the $100.
    Direct labor hours, budget hours
    Product A
    Product B
    Total direct labor hours

    "Predetermined Overhead
    rate" per direct labor hour
    b. Using the predetermined overhead rate you determined in "a" above, determine the unit product cost of each product.
    Hint: Don't forget that unit product cost includes direct material, direct labor, and Manufacturing overhead. Don't make this complicated, since the numbers are already there for you.

    Product A Product B
    Direct material cost per unit
    Direct labor cost per unit
    Manufacturing overhead per unit
    Total product cost per unit

    c. You are a recent hire to Industries Inc. and you have made it known that you just recently completed an MBA program that had a management accounting
    course that taught you about another costing system that might be appropriate. During a meeting, you suggested that an ABC system might be a more
    accurate costing system. Management has asked you to recompute the unit cost using the ABC costing approach, since the company is showing declining profits.
    First complete the following chart that is set up like exhibit 5-7 on page 177, and there is a more detailed explanation of the 3 step calculation approach example
    on page 176 exhibit 5-6. I have highlighted the columns in red you need to complete and I have started the table to guide you.
    Activity Activity Cost pool Cost driver Cost Driver Quantity Pool rate Product line "Cost driver
    quantity for product line" "Activity cost
    for product line" "Product
    line
    production
    volume" "Activity cost per unit
    of product"
    Setups $180,000 Number of setups 120 $1,500 Product A 100 $150,000 2,000 $75.00
    Product B 20 4,000
    Total 120
    General Factory 1,300,000 Direct labor hours 20,000 Product A 5000 2,000
    Product B 15000 4,000
    Total 20000
    Machine processing 120,000 Machine hours 3,000 Product A 2200 2,000
    Product B 800 4,000
    Grand Total $1,600,000

    d. Complete the following table to determine the unit product costs from ABC, just like the exhibit 5-8 on page 178

    Product A Product B
    Direct material cost per unit
    Direct labor cost per unit
    Total direct costs per unit

    Manufacturing overhead(based on ABC)
    Setups
    General Factory
    Machine processing
    Total product cost per unit

    e. Write a short report (at least 75 words) that identifies factors that may account for the company's declining profits.

    ---------

    Part 2
    Food services company is looking at the costs involved with their catering services.
    In the past the company has used meals produced as the cost driver for Overhead costs, but you have been recently
    hired as a consultant and have decided to use your new MBA skills to make a recommendation to management on what should be the cost driver(s) for
    overhead costs. You have decided to include number of deliveries in your analysis, too.

    Month Deliveries "Meals
    produced" "Total
    Overhead
    Cost"
    1 1,340 12,690 $69,094
    2 1,180 11,980 64,927
    3 1,050 10,950 60,332
    4 930 10,280 57,953
    5 840 9,020 55,984
    6 780 8,130 53,119
    7 700 7,540 52,706
    8 630 6,980 53,874
    9 680 8,930 53,445
    10 760 9,800 54,869

    Required:
    1. Prepare 2 scattergraphs and 2 simple regression analyses***** to estimate the Overhead costs using each of the cost drivers above. Make sure you show the equation of the line and R-squared on each of your scattergraphs.
    I have gone ahead and developed the simple regression table and the scattergraph using Meals produced as the cost driver (I.e. independent variable)
    You do not need to redo these, but you may want to use these as a verification that you know how to develop a scattergraph and a simple regression table.
    The output and chart for your simple regression should be on separate sheets that should be named appropriately.
    Type the equation of the line under the regression output on each of the simple regression worksheets.
    To make a scattergraph with data from nonadjacent columns highlight the X data (i.e. independent variable-cost driver) first and then hold down the
    control (ctrl) key and highlight the Y data (i.e. the dependent variable-cost).
    If you have done your scattergraphs correctly the equation of the line and the R-squared should match the output you have on your regression table.
    (i.e. R-squared, Intercept, and X Variable.) Hint: the Y(dependent) variable is the same in all your scattergraphs and regression analyses.
    2. Prepare a multiple regression table the 2 independent variables-Deliveries and meals produced. Do not try to prepare a scattergraph, since you can make a chart with multiple X's.
    Using the output from the multiple regression, give the equation to estimate overhead costs in terms of these 2 cost drivers. Excel reads left to right, so X1 will be Deliveries and X2 will be meals produced.
    Type out the equation of the line on your multiple regression worksheet.
    3. Assuming the following level of cost-driver volume, what is the estimated overhead
    cost using simple regression for each of the cost drivers and using multiple regression to estimate the cost of overhead. You should have
    3 computations for this answer (you need to determine 2 since I have calculated the first one for you).
    Your calculation should only use cell references, since you should be estimated the cost by referencing the cost drivers below and the output from the regression tables.
    Cost Drivers (independent variables):
    Meals produced 11,600
    Deliveries 1,060

    Solution:
    Meals Produced
    Answer:
    $63,024.56

    You need to answer:
    Deliveries
    Answer:

    Multiple regression

    4. Using the simple and multiple regression analyses above, what would you recommend
    to estimate the Overhead Costs? Why? Make sure you discuss the Coefficient of Determination in your response.

    © BrainMass Inc. brainmass.com April 3, 2020, 10:33 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/industries-inc-abc-449317

    Attachments

    Solution Summary

    This shows you how to compute the activity based costs in Excel plus graphing of regression output to select the best cost driver for the firm. This is done by finding the best R square. Computations are in the cells (click in cells to see).

    $2.19

    ADVERTISEMENT