Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Buy the plugs and rent the facility, or buy the plugs and not rent

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Regis Company manufactures plugs used in its manufacturing cycle at a cost of $36 per unit that includes $8 of fixed overhead.

    Regis needs 30,000 of these plugs annually, and Orlan Company has offered to sell these units to Regis at $33 per unit. If Regis decides to purchase the plugs, $60,000 of the annual fixed overhead applied will be eliminated, and the company may be able to rent the facility previously used for manufacturing the plugs.

    Required:

    (1) If Regis purchases the plugs but does not rent the unused facility, how much would the company save or lose per unit? __________
    (2) If the plugs are purchased and the facility rented, Regis Company wishes to realize $100,000 in savings annually. To achieve this goal, what must the minimum annual rent on the facility be? ______

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 11:34 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/buy-plugs-rent-facility-buy-plugs-not-rent-286049

    Solution Preview

    (1) If Regis purchases the plugs but does not rent the unused facility, how much would the company save or lose per unit?
    The new plugs will cost $33 per unit.
    The ...

    Solution Summary

    The expert examines what is the best opion, weather to buy the plugs and rent the facility, or buy the plugs and not rent.

    $2.19

    ADVERTISEMENT