Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Joint costs

    Not what you're looking for? Search our solutions OR ask your own Custom question.

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    The Freshfield Company manufactures a number of products from the same raw material. Joint processing costs total $10,000 per month. Product A could be sold at the cut-off point for $18,000 per month or it can be further processed at a cost of $9,000 per month and then sold for $31,000. Freshfields Company should:

    - further process product A because its incremental revenues will exceed incremental costs by $4,000

    - further process product A because its incremental revenues will exceed incremental costs by $14,000

    - sell product A at the split-off point because its incremental costs will exceed incremental revenues by $1,000

    - sell product A at the split-off point because its incremental costs will exceed incremental revenues by $4,000

    © BrainMass Inc. brainmass.com December 15, 2022, 7:57 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/accounting-freshfield-company-example-262030

    Solution Summary

    The solution explains the correct alternative in relation to further processing and joint costs.

    $2.49

    ADVERTISEMENT