Explore BrainMass

Explore BrainMass

    Product Variable Costs

    This content was COPIED from BrainMass.com - View the original, and get the already-completed solution here!

    Problem 2

    Lehne Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations:

    Selling Price $112

    Units in beginning inventory 500

    Units produced 2,600

    Units sold 3,000

    Units in ending inventory 100

    Variable Costs Per Unit:

    Direct Materials $13

    Direct Labor $49

    Variable Manufacturing OH $6

    Variable Selling and Admin $10

    Fixed Costs:

    Fixed Manufacturing OH $80,600

    Fixed Selling and Admin $15,000

    The company produces the same number of units every month, although the sales in units vary from month to month. The company's variable costs per unit and total fixed costs have been constant from month to month.

    Questions:

    1. What is the unit product cost for the month under variable costing? (3 points)
    2. What is the unit product cost for the month under absorption costing? (3 points)
    3. What is the Net Operating Income using the variable costing method? (3 points)
    4. What is the Net Operating Income using the absorption costing method? (3 points)
    5. Disregarding the results above, explain the differences between the absorption and the variable costing income statements in general terms. (3 points)

    © BrainMass Inc. brainmass.com June 3, 2020, 8:48 pm ad1c9bdddf
    https://brainmass.com/business/accounting/153220

    Solution Summary

    Lehne Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent month of operations.

    $2.19

    ADVERTISEMENT