Share
Explore BrainMass

Graph and slope

If 9 pounds of pears cost x dollars, then what is the price per pound?
Use the equation of a straight line and call y = "x $" and x = "9 pounds" and solve for the slope "m"

Attachments

Solution Summary

This shows how to find price per pound in a given situation.

$2.19