Explore BrainMass

Translating to expressions

Jeff's Gas Station sells regular unleaded gasoline for a dollar per gallon and premium gasoline for $1.76 less than twice the amount of regular unleaded gasoline. What is the cost of 1 gallon of premium gasoline?

Solution Summary

This is a word problem regarding the cost of gasoline.