Share
Explore BrainMass

Total cost problem/cost per unit

Company A plans to produce 300,000 units next year, the production budget is:
Direct labor: 600,000
Ingredients: 450,000
packaging 150,000
rent 225,000
depreciation 80,000
other fixed costs 55000

Calculate the total cost and cost per unit if the unit production is changed to 315,000 units.

Solution Preview

The variable costs will change whereas the fixed costs will remain same.
Direct labor: ...

Solution Summary

Calculate the total cost and cost per unit if the unit production.

$2.19