Share
Explore BrainMass

Fixed cost

Hall sells replica wooden beehives. The company must sell 71 units in order to break even. Each sells for $ 106 while the variable cost per unit is $80.
What are the fixed costs to Hall's?

Solution Preview

You need to use the break even formula.
Revenue = cost at ...

Solution Summary

This provides an example of solving a fixed cost problem.

$2.19